albanski, arapski, baskijski, beloruski, bugarski, češki, danski, engleski, esperanto, estonski, finski, francuski, galicijski, grčki, hebrejski, indonežanski, islandski, italijanski, japanski, katalonski, kineski, korejski, litvanski, mašarski, makedonski, malajalam, malajski, nemački, nizozemski, norveški, persijski, poljski, portugalski, rumunski, rusinski, ruski, slovački, slovenački, španski, švedski, tajski, turski, ukrajinski, vijetnamski

 

 

 

Danilo Kish / Danillo Kish

 

Kopshti, nini. Pėrktheu Y. Jaka. – Rilindja. XXII: 2434 (9. 1. 1966).

Im at. Pėrktheu Fadil Bujari. – Rilindja. XXII: 3007 (13. 8. 1967).

Imazae nga udhėtimet: fragment. Pėrktheu Jusuf Gėrvalla. – Rilindja. XXXI: 6004 (14. 12. 1975).

Shenimet ė njė krisurit: fragment. Pėrktheu Jusuf Gėrvalla. – Flaka e vėllazėrimit. XXXI: 1977 (11. 1. 1976).

KLEPSIDRA: roman. Pėrktheu Jusuf Gėrvalla. – Prishtinė: Rilindja, 1977. – 275 p. (Shkrimtarė Jugoslavė)

Loja. Pėrktheu Shkėlzen Halimi. – Jehona. XXVI: 8-9 (1979) 26-31.

Varr pėr Boris Davidoviēin. Pėrktheu Belrije Berischa. – Jehona. XVII: 9-10 (1979) 1020-1051.

Varreza pėr Boris Davidoviēin: Shtatė kapituj tė njė historie tė pėrbashkėt. – Rilindja. (20. X 1980).

VARREZA PĖR BORIS DAVIDOVIĒIN: shtatė kapituj tė njė historie tė pėrbashkėt. Pėrktheu nga serbo-kroatishtja Nexhat Kėrnja. – Prishtinė: Rilindja, 1982. – 162 p. (Biblioteka Ura)

Lavdi ėsthe tė vdesėsh pėr atdhe. Pėrktheu M. Ramadani. – Rilindja. XL: 9184 (21.10. 1984).

Refimi pėr kerpurdhat. Pėrktheu D. Dauti. – Flaka e vėllazėrimit. 44: 3804 (27. 12. 1988).

ENCIKLOPEDIA E TĖ VDEKURVE. Pėrktheu Ramiz Kelmendi. – Prishtinė: Rilindja, 1988. – 181 str. (Biblioteka Ura)

 

Description: Description: Description: 107

Description: Description: Description: 108

 

 

Euridika: [Tregim]. – Leka (Shtojcė e "Rilindjes"). 577 (30 prill, 1995) 9.

Tė vdesėsh pėr atdhe ėshtė e lavdishme: [Tregim]. – AKS. 44 (4 – 5 nėntor 1995) 14.

Varreza pėr Boris Davidoviēin: Kujtimit tė Leonid Shejkės. – Zėri i rinisė. 20 / 28 (5 korrik 1995) 13; 24 / 16 (23 gusht 1995) 13; 26 / 30 (13 shtator 1995) 13.

Pasqyra e tė panjohurit: [Tregim]. – AKS. 9 (2-3 mars 1996) 13-14.

Euridika. – Mesazh. 107 (7 maj, 1996) 6.

Juri Golec. Pėrktheu Feride Papleka. – Pėrpjekja. 9 (pranverė 1996) 56-71.

Njė aristokrat i rrėnuar: Danilo Kish pėr Endre Ady-n. – Drita. 2 (shkurt 1997) 10.

Nabokovi apo nostalgjia. – MM. 6-7 (1997) 282-285.

Gjyqi i tmerrshėm. – Albania. 239 (10 tetor 1999) 10.

NJĖ VARR PĖR BORIS DAVIDOVIĒIN: Shtatė kapituj tė njė historie tė vetme. Pėrktheu nga origjinali serbo-kroatisht Migjen Kelmendi. – Tiranė: Ēabej, 1999. – 140 p. (Konstelacione 32. Klasikė botėrorė). – ISBN 99927-33-10-1

Shtrėngomė fort. Pėrkth. Shpend Halili. – Albania. 29 (9 shkurt 2000) 10.

Duke kėnduar nė shkretėtirė. Pėrkth. Genta Druga. – 24 orė. (3 shtator 2000) 18.

Skicė autobiografike. – Mehr Licht! 16 (2000 / 2001) 257-258.

Udhėtim ose bashkėbisedim. – Mehr Licht! 16 (2000 / 2001) 259-264.

Simon mrekullibėrėsi. Pėrkth. Azem Qazimi. – Mehr Licht! 16 (2000 / 2001) 265-267.

Nga shpresa nė pashpresė. Parisi kuzhina madhėshtore e ideve. Pėrkth. Enida Rusi. – Mehr Licht! 16 (2000 / 2001) 268-272.

Intervistė me Danilo Kish / Interv. Brendan Lemon. Pėrkth. Enida Rusi. – Mehr Licht! 16 (2000 / 2001) 273-283.

Kushėriri i vdekjes. – Albania. 92 (22 prill 2001) 10.

Pėrballė etikės dhe estetikės. Pėrkth. Enida Rusi. – Albania. 152 (1 korrik 2001) 10.

Llumi i athtė i pėrvojės: Esse. – Tema. 364 (2-3 shtator 2001) 14.

Psalmi 44: Fragment romani. Pėrkth. Azem Qazimi. – Tema. 364 (2-3 shtator 2001) 14.

"Nėse nėna ime ka vuajtur aq shumė, atėherė nuk ka zot". Pėrkth. Agim Popoci. – Ars. 1 (31 mars 2002) 26-27; 29.

Nuk mund ta humbja rrugėn. Pėrkth. Eneida Rusi. – Albania. 158 (7 korrik 2002) 13.

Parisi: Kuzhina madhėshtore e ideve. Pėrkth. Enida Rusi. – Albania. 37 (16 shkurt 2003) 12-13.

Midis artit dhe ideologjisė: [intervistė me shkrimtarin]. Pėrkth. Azem Qazimi. – Gazeta shqiptare ("Milosao", suplement). 20 (11 korrik 2004) 12.

Pirgu me plehra. Pėrkth. Uk Zenel Buēpapaj. – Mehr licht! 25 (prill 2005) 140-143.

Ėshtė e lavdishme tė vdesėsh pėr atdhe. Pėrkth. Anton Papleka. – Temp. 22 (15 maj 2005) 11.

ENCIKLOPEDIA E TĖ VDEKURVE. Pėrktheu Feride Papleka. – Tirana: ABC, 2007. – 127 p. (Klasikėt). – ISBN 978-99956-01-21-8

Dashuria dhe letėrsia. Pėrkth. Abdurrahim Myftiu. – Mehr Licht! 33 (2008) 225-228.

Tė fejuarit. Pėrkthyer nga origjinali, Ben Andoni. – Gazeta Shqiptare (17/05/09)

Serenate per Anen. Shqiperoi nga origjinali serbisht Ben Andoni. – Koha Jonė. (29 Mars 2010) 

Pirgu me plehra. Shqipėroi: Ukė Zenel Buēpapaj. – Gazeta Nacional. (26/01/2011)

Enciklopedia e tė vdekurve. Perktheu: Feride Papleka. – Gazeta Nacional (16/01/2012)

Censura dhe aurocensura. Pėrktheu: Agron Tufa. – Illz. 17 (2019)

ENCIKLOPEDIA E TĖ VDEKURVE. Pėrktheu Feride Papleka. Me njė ese nga Charles Simic pėrkthyer nga Gentian Ēoēoli. – Tirana: Aleph Klub, 2019. – 202 p.

LAHUTA DHE VRAGAT. Pėrktheu Azem Qazimi. Me ese nga Milan Kundera dhe Josif Brodskij. – Tirana: Aleph, 2019. – 116 p.

Vjeshtė, nė livadh: tregim. Pėrktheu Ben Andoni. – Illz. 25 (2020) 47-50.

KOPSHTI N'HI. Pėrkthyer Ben Andoni. – Tiranė: Uegen, 2020. – 214 p. ISBN 9789928034663

MANSARDA. Shqipėroi Primo Shllaku. – Prishtina: Bard Books, 2020. – 120 p. ISBN 978-9951-777-30-2

Kėshtjella e ndriēuar prej diellit. Pėrktheu nga origjinali Ben Andoni. – Illz. 36 (2022) 56-59.

 

Nacionalizmi nė filozofinė e Danillo Kish-it. Shkruan: Fatlum Sadiku. – Portali Tuuba.

Njeriu qė vinte nga larg. Pėrktheu nga origjinali: Ben Andoni. – Gazeta Standard

 

 

 

Description: Description: Description: 99927-33-10-1

Description: Description: Description: 978-99956-01-21-8

 

 

 

Vuk Kėrnjeviq: Proza e Kishit // VARREZA PĖR BORIS DAVIDOVIĒIN: shtatė kapituj tė njė historie tė pėrbashkėt / Danilo Kish. Pėrktheu nga serbo-kroatishtja Nexhat Kėrnja. – Prishtinė: Rilindja, 1982. – pp. 140-163.

Ismail Kadare: Danilo Kis: in memoriam. – Drita. 11 (1989).

Bashkim Shehu: Kush ka frikė nga Danillo Kishi? – Tema ("Fjala", suplement). Nr. 901, 28-29 shtator, 2003, f. 3-4.

Aleš Debeljak: Poeti dhe politikat: Danilo Kish pėrtej "jogės dhe komisarit". – Thesis Kosova. 1 (2009) [171]-178, 175-182. – ISSN 1821-0767

 

www.bksh.al

 

 

www.danilokis.org